09
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
9 Nisan 2018
10
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
10 Nisan 2018

‘Kıbrıs-Antalya ve Alanya arasında haftada üç gemi seferini planlıyoruz’

kktc_ile_antalya_arasinda_haftada_uc_gemi_seferini_planliyoruz_h74602_e3b71

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs-Antalya ve Alanya arasında 3,5 saatlik gemi seferlerinin 1-2 ay içerisinde başlayacağını söyledi.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, Başkan Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Ardından basın açıklaması yapan Ataoğlu, KKTC ile Türkiye arasında dostluk bağının yanı sıra turizmde de önemli adımlar atıldığını söyledi. Turizm hedefini bu yıl 300 bin arttırarak 2 milyona çekmek istediklerini ifade eden Bakan Ataoğlu, Antalya-Alanya-Kıbrıs arasında 400 kişilik lüks gemilerle ulaşım seferleri için çalışma içerisinde olduklarını ve yaz dönemi öncesinde bu seferlerin devreye gireceğini söyledi.

KKTC’ye uçak bilet fiyatlarıyla ilgili ciddi bir rakamlarda olmasından dolayı alternatif bir ulaşım yolu oluşacak. Eğer bu şekilde olursa hem turizm konusunda bir köprümüz oluşmuş olur hem de ulaşım yönünden ikinci bir alternatif oluşmuş olur” dedi.

3,5 saatte 400 kişilik konforlu gemiler

Proje için çok sayıda teklifin olduğunu kaydeden Bakan Ataoğlu, “Alanya ile ilgili 2,5 saatlik bir yolculuk, dün bir görüşme sonrasında ise 4,5 saati 3,5 saate indirecek olan daha iyi ve konforlu 400 kişilik gemilerin olduğunun bilgisini aldık. Onlarla da görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde devreye girecek diye düşünüyoruz” dedi.

“Hedef 2 milyon turist”

Geçtiğimiz yıl turizmde yüzde 10’luk bir büyüme gerçekleştiren KKTC’nin bu yılki turizm hedefiyle de açıklamalarda bulunan Bakan Ataoğlu, “Kıbrıs, 22 bin yatağa sahip olan bir ada. Böyle bir ada olarak geçen yıl 1 milyon 700 bin civarında ev sahipliği yaptık. 5 bin yatak daha ilave edip 27 bin yatağa çıktığımız zaman zaman 1 milyon 700 bini, 2 milyona ulaştıracağız diye düşünüyorum” dedi.