gemi-kaptanı-kayboldu
Gemi Kaptanı Seyirde Kayboldu
22 Mayıs 2017
26-05
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni
26 Mayıs 2017

21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü

ç11

Kuzey Kıbrıs Kafkas Kültür Derneği bu yılki anma etkinliklerini Kıbrıs Türk Kıyı Emniyetine bağlı Özgür Römorkörü ve Barış Botu eşliğinde PalmBech oteli açıklarında yasin okutarak gerçekleştirildi.
Tarihte İlk olarak, 15. yüzyılda Memlük Çerkeslerinin Kıbrıs’a ayak bastığı bilinmektedir. Çerkezlerin Kıbrıs adasına en büyük göçleri zorunlu olarak 19. yüzyıl ortalarından itibarengerçekleşmiştir .
Çarlık Rusya’sı 19. yüzyıl ortalarında Kuzey Kafkasya’yı işgal ederken, bölgenin Otokton halkını da eski Osmanlı coğrafyasına doğru sürgün ediyordu. Çerkesler için bilinmezliğe doğru yol alışın resmen onaylanması 1864’tür. Çerkesler Osmanlı’nın çeşitli bölgelerine yerleştirilmekle birlikte, kimi Çerkesler bireysel veya küçük topluluklar halinde süreç içinde dünyanın çeşitli yerlerine de dağılıyorlardı.
Bu kapsamda Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan Kıbrıs’a da gemilerle belli sayıda bir Çerkes nüfusun geldiğini bilimektedir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan Çerkesler bu kapsamda her 21 Mayıs günü Soykırım ve Sürgünü sırasında ölenlerini anmak için törenler etkinlikler düzenlemektedirler.

ç11 ç5

ç10 ç9 ç7 ç2 ç3 ç8