05
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
5 Şubat 2018
06
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
6 Şubat 2018

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü “Denizdeki Kazazedeleri Kıyıdan Kurtarma” Tatbikatını Gerçekleştirdi

91141c38-18fb-454b-8535-a72b19fcf628

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile İlçe Jandarma Komutanın da takip ettikleri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün acil durumlara hazırlıklı olmak için planlı tatbikatlarından olan Denizdeki Kazazedeleri Kıyıdan Kurtarma Tatbikatı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Liman Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde 01.02.2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Senaryo gereği makine arızası nedeniyle GEMİ KURTARAN römorkörü sürüklenerek Kilyos Dalyan Burnu mevkiinde “karaya oturdu”. Senaryonun devamı ise şöyle gelişti:

Gemi Trafik Hizmetleri sektör Türkeli çalışma kanalından çevrede bulunan gemiler uyarılmış, GEMİ KURTARAN römorkörünün yapmış olduğu yardım talebi Kilyos Cemil Özben Tahlisiye İstasyonuna iletilmiştir.

Derhal Kara Tahlisiye ekipleri hazır tutulan tam donanımlı arazi araçlarıyla olay yerine intikal etmişlerdir. Kıyıdan insan kurtarma sistemi (Varagele donanımı olarak adlandırılan bu sistem kara ile gemi arasına kurulan mekanik bir can kurtarma donanımı) kurularak römorkör içinde mahsur kalan personelin kurtarma çalışmalarına başlanmıştır. Bu esnada gerektiği taktirde denizden müdahale edebilmek için Poyrazköy’de konuşlu bulunan KIYEM -6 Hızlı Tahlisiye Botu olay yerine intikal etmiştir. Olay yerine ulaşan kara tahlisiye ekipleri gemide mahsur kalan tüm kazazede personelin tahliyesini tamamlayarak tatbikatı başarıyla tamamlamıştır.

Edinilen bilgiye göre, tatbikata Cemil Özben Kara Tahlisiye İstasyonunun yanı sıra Gemi Kurtaran, Kıyem-6 ve Kıyı-4 deniz araçları ile toplamda 54 personel iştirak etti.

 

Kaynak: denizhaber.com