12
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
12 Ocak 2018
15.01.18
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni
15 Ocak 2018

M/V Andromeda silah taşıdığı iddiasıyla Girit açıklarında durduruldu

20035

Reuters’ta yer alan habere gör Tanzanya bandralı M/V Andromeda adlı general kargo gemisi Pazar günü Girit açıklarında Yunanistan donanması tarafından durduruldu.

Türkiye’nin Mersin ve İskenderun limanlarından yüklenmiş bomba yapımında kullanılan malzemeleri taşıyan ve Libya’ya doğru seyreden Tanzanya bandıralı bir gemiyi durdurdu. İçerisinden 29 konteyner dolusu patlayıcı çıktığı belirtilen geminin 5 Hintli, 2 Ukraynalı, 1 Arnavut’tan oluşan 8 kişilik mürettebatın tamamı tutuklandı.

Yunanistan’daki Herakliyon limanında bekletilen gemideki konteynerlerde amonyum nitrat başta olmak  elektriksiz patlayıcılar, 11 adet sıvılaştırılmış petrol gazı tankı gibi bomba yapımında kullanılan maddeler olduğu tespit edildi.

Yunan sahil güvenlik güçleri, ‘İnsanlara ve doğaya büyük zarar verebilecek zaman ayarlı bir bombayı’ etkisiz hale getirdiklerini açıkladı.

Geminin sahibi olan şirket adına yerel haber sitesi CretaPost’a konuşan kaptan Theodoros Rellos, charter olarak gemiyi kullanan Türk firmayı suçlayarak Mersin’de yapılan doldurma işlemininde bu maddelerin konulduğunu ileri sürdü.

gemiyeniic patlayici-gemi