13-06
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni
13 Haziran 2017
14-6
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni
14 Haziran 2017

Şehit Teğmen Caner Gönyeli – 2017 Arama Kurtarma Tatbikatı başladı

6

Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2017 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın, kara ve deniz olmak üzere iki safhada ve üç senaryoya dayanılarak icra ediliyor.
Bugün ilk safhası gerçekleştirilen kara tatbikatında ; İzmir-Ercan seferini yapan bir uçağın Girne 101 Evler bölgesine tehlike sinyali bulunarak düşmesinin ardından yürütülen arama kurtarma faaliyeti canlandırıldı. Uydu Destekli Arama ve Kurtarma Sistemi üzerinden, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınması ve durumun Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne bildirilmesi üzerine, KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçti.
Bir arama-kurtarma helikopteri ile bir ambulans helikopter uygun arama kurtarma birlikleriyle bölgeye sevk edildi. Türkiye’den de arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bir arama kurtarma uçağı ile bir arama kurtarma helikopteri de bölgeye gönderildi. Uçağın bulunduğu bölgeye düştüğü yerin helikopterlerce belirlenmesinin ardından arama-kurtarma ekipleri bölgeye indirildi. Tespit edilen iki ağır yaralı, helikopterden indirilen sedyelerle alınarak hastaneye kaldırdı.
Olay yeri kontrolörünün bölgedeki incelemesinin ardından verdiği talimatla sivil savunma ekipleri uçakta sıkışan yaralıları kurtarmak için harekete geçti. Çıkan yangını söndürürken uçak kapılarına merdivenle tırmanan ekipler, atlama yatağı, sedye ve merdivenlerle yaralıları tahliyesi sonrası tatbikatın kara safhası tamamlandı.
Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2017 tatbikatının deniz safhası ise yarın Gazimağusa açıklarında gerçekleştirilecek.

 

1 2 3 4 5