kktc_ve_alanya_arasi_deniz_seferleri_basliyor_h75036_7b0eb
KKTC ve Alanya arası deniz seferleri başlıyor
25 Mayıs 2018
29,06
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
29 Haziran 2018

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2018 Arama Kurtarma Tatbikatı başarıyla tamamlandı

örnek276

Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2018 Arama Kurtarma Tatbikatı , kara ve deniz olmak üzere iki safhada ve üç senaryoya dayanılarak icra edilidi.

DÜŞEN UÇAKTAKİ YOLCULAR KURTARILDI

Tatbikatın kara safhası KKTC’nin 101 Evler (St.Hilarion) bölgesinde bugün yapıldı. Senaryoya göre; İzmir-Ercan güzergâhında uçuş yapan özel bir havayolu şirketine ait Boeing 727 tipi yolcu uçağı, iniş için alçalmaya başladığı sırada, Girne semalarında tehlike sinyali verdi. Bunun üzerine, Türkiye’den ve KKTC’den bölgeye sevk edilen arama kurtarma uçağı, arama kurtarma helikopteri ve karadan intikal eden ekipler düşen uçaktaki yolcuları kurtardı ve görev başarıyla tamamlandı.

Kara safhası tamamlanan tatbikatın deniz safhasında,

ÜÇ FARKLI SENARYODA İCRA EDİLDİ

Tatbikatın 3 farklı senaryo dahilinde gerçekleşti. Seyir hâlinde bulunan ve çarpma sonucu yangın çıkan bir kuru yük gemisinden denize atlayan kazazedeler ile içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan ticari gemideki kazazedelerin ve ayrıca bir ticari gemi ile tankerin çarpışması sonucu denize düşen kazazedelerin aranması ve kurtarılmasını amaçlayan üç farklı senaryo icra edildi.

Türkiye’den bir fırkateyn, iki sahil güvenlik korveti, dört sahil güvenlik botu, dört helikopter, iki uçak, bir deniz güvenlik timi ile bir dalış emniyet güvenlik ve arama kurtarma timi, KKTC‘den ise üç sahil güvenlik botu, iki helikopter,Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarmaya bağlı Kıbrıs Türk Radyo, Söndüren 10 ve Vatan Römorkörleri ile birlikte Barış ve Bayrak botları’da yer aldı.

Tatbikatı gözlemci olarak Kosova, Somali, Pakistan, Burkino Faso ve Filistin’den askeri yetkililer de izledi.

3 6-1024x614

örnek54

örnek274-2 örnek275

örnek278 örnek279