7
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni ⚓⚓⚓
7 Mart 2018
06H76_1520252401_0166
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı
8 Mart 2018

Türk firması OES Denizcilik, Gemi Oto Pilotu Üretti

otoplot2

Mersin Teknopark içinde faaliyet gösteren OES Denizcilik firması, Türkiye’de bir ilke imza attı.

OES Denizcilik firması, tamamen yerli ürünlerin kullanıldığı gemi oto pilotunu üreteretti. Türk mühendisleri tarafından yapılan ve tamamen yerli ürünlerin kullanıldığı oto pilotun, pusula ve navigasyonu bu yıl içinde gemilere satmaya başlayacak.

OES Denizcilik Genel Müdürü İlker Tunur, firmalarının 2015 yılında Mersin Teknopark’da hizmet vermeye başladığını söyledi. Denizcilik sistemleri üzerinde mühendislik çalışmaları yaptıklarını belirten Tunur, “Ülkemizde denizcilik sistemleri üzerinde gemilerde kullanılan tüm elektronik cihazların üretimini yapmayı hedef olarak belirledik. Bu alanda da ciddi anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu ana kadar bitirmiş olduğumuz 2 tane projemiz var. 2 projede toplam 3 ürün çıktı. Biri dinamik konumlandırma sistemi, biri oto pilot ve birde uydu pusulası. 3 ürün de ileri teknoloji ürünleri. Bu ürünleri artık biz denizcilik sektörümüze kazandıralım, artık bunu kullanılacak hale getirelim diye uğraşıyoruz” diye konuştu.

Oto pilot ile ilgili bilgi veren Tunur, Oto pilot deyince birçok versiyonu, birçok değişik yapılarda bulunuyorlar. Bunların en çok kullanılanlarından bir tanesi pusulaya göre dümen tutması. Bunların dışında biz bazı değişiklikler de koyduk. Mesela nasıl bir çizgi izleyen bir robot düşünürseniz, biz de gemileri bir çizgi üzerinde götürmeyi başardık. Bu da bu işin bir inovasyonu oldu. Bununla ilgili de yazılımlarımızı halen geliştirmeye devam ediyoruz. Halihazırda bitmiş ürünlerimiz de var. Bu ürünleri de bu yıl içerisinde ticari olarak artık satışa hazır hale getireceğiz. Burada cihazlarımız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknolojik ürün deneyim belgelerine sahip. Bunun dışında sertifika bazında Türk Loydu ile çalışıyoruz. Türk Loydu’nun İSO 9001 kalite yönetim sistemiyle bütün çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ülkemizde ticari anlamda öyle halihazırda böyle bir ürünümüz yok. Bu ilk olacak. Burada kullanılan bütün sistemlerde yüzde 100 Türk mühendisliği, kendi çalışmalarımız kullanıldı. Kullanılan bütün malzemelerde yüzde 100 yerli ürünler kullanıldı. Oto pilotumuza bağlı GPS de kendi üretimimiz. Pusula sistemleri kendi pusulalarımız. Kontrol kutuları da tamamen yerli mallardır. Yüzde yüz yerli oto pilot ürettik diyebiliriz” dedi.

Türkiye’de gemi endüstrisinin büyük bir pazar ve sektör olduğunun altını çizen Tunur, “Burada biz gemi yapıyoruz ama içindeki cihazları üretmiyoruz, yapmıyoruz. Bu cihazlar aslında neredeyse bir gemi fiyatı kadar maliyetler oluşturmakta. Bir oto pilot sistemini, komple entegre seyir sistemine çevirebiliyoruz. Bunlarda eğer bizim sistemlerimiz eğer karşılaştırılacak olursa yurt dışından çok çok uygun fiyata olacaktır” ifadelerini kullandı.

otoplot1 otoplot2