26
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni
27 Kasım 2017
28,11
Denizlerimize Ait Hava Tahmin Bülteni
28 Kasım 2017

Türk Tersanelerinin Gururları

Mikhail S. Vorontsov Yacht - aft view1

Megayat üretiminde İtalya ve Hollanda’nın ardından dünya üçüncülüğünü sürdüren Türkiye. İstanbul, Yalova, Bandırma, Bodrum, Marmaris, Antalya’da inşa edilen yatlar, Türk tersanelerinin gururu olarak yıllardır dünya sularında yüzüyor.

Maltese Falcon;

İstanbul-Tuzla’daki Yıldız Tersanesi’nde inşa edilip 2006’da suya indirilen İtalyan Perini Navi’nin 88 metrelik yelkenlisinin iç ve dış tasarımı Ken Freivokh imzası taşıyor. Gövdesi çelik, üst binası alüminyumdan inşa edilen yelkenlinin genişliği ise tam 12,60 metre! Altı kamaralı mega-yelkenlide 12 kişi konaklayabiliyor. Ayrıca sekiz mürettebat servis veriyor. İki adet 2 bin 10 beygirlik Deutz AG motorlarla en yüksek 19,5 knot hıza ulaşan yelkenlinin en ilginç özelliğiyse arması. Üç direkli Maltese Falcon, dünyada ilk kez uygulanan, “dynarig” denen bir armaya sahip. İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’da geliştirilen bu proje, yatın sahibi Thomas Perkins’in isteği doğrultusunda gemi inşa mühendisi Gerry Dijkstra tarafından yeniden yaratıldı.

Maltese-Falcon-Perini-Navi Yacht MALTESE FALCON

Axioma;

Dünya Yachts’ın İstanbul’daki tersanesinde inşa edilen ve Şubat 2013’te suya indirilen yatın o zamanki adı Red Square idi. Gövdesi çelik, üst binası alüminyumdan imal edilen megayatın dış tasarımı Sterling Scott’a, iç tasarımı Alberto Pinto’ya ait. 12,20 metre genişliğindeki Axioma, altı kamarasında 12 konuğu ağırlayabiliyor. Sinema, spor ve spa salonu dışında helikopter pisti de bulunan megayatın kıç güvertesindeki havuzu da göz alıcı detaylarından… 172 bin 400 litre yakıt kapasitesi olan Axioma iki adet 3150 beygirlik CAT motorlarla en yüksek 18 knot sürat yapabiliyor.

axioma1 axioma2

Talisman C ;

Proteksan Turquoise’ın Mart 2011’de suya indirdiği ve aynı yılın ağustos ayında sahibine teslim ettiği megayat 70,54 metre boyunda ve 12 metre genişliğinde. Gövdesi çelik, üst binası alüminyumdan inşa edildi. İç ve dış tasarımı H2 Yacht Design’a ait. Altı güverteli megayat 12 konuğu ağırlayabiliyor ve 20 mürettebat kapasiteli. Geniş salonları ve yemek odalarının yanı sıra, spor salonu ve oyun odası da bulunan yatta geniş güneşlenme alanları dikkat çekici. 204 bin litrelik yakıt tankı olan Talisman C, iki adet 2 bin 447 beygirlik MTU motorla en yüksek 17 knot hıza ulaşıyor. 1.290 ton ağırlığındaki megayatın sadece temiz su tankı 36 bin litre.

talisman c1 talismanc 2

Nourah of Riyad ;

Kocaeli Serbest Bölgesi’nde, Türk-Arap ortaklı Yachtley tersanesinde 2009’da suya indirilen Nourah of Riyad’ın iç tasarımında İngiliz Donald Starkey’nin imzası bulunuyor. Gövdesi çelik, üst binası alüminyumdan inşa edilen 11,04 metre genişliğindeki megayatın sahibi ise Arap Prensi Muhammed bin Abdülaziz. Dolayısıyla yatın iç tasarımı Arap ve Ortadoğu kültüründen izler taşıyor. İki ana, bir VIP ve altı konuk olmak üzere toplam dokuz kamarası bulunan yatta mürettebat için de tam dokuz kamara yer alıyor. Nourah of Riyad; altın kaplama armatürlü banyosu, sinema salonu, 120 metrekarelik beach club’ı ile inşa edildiği yılın en lüks yatlarındandı. İki adet 3 bin150 beygirlik CAT motorlarla megayatın en yüksek hızysa 19 knot’ı buluyor.

NOURAH-OF-RIYAD-1 Nourah-of-Riyad-14-big2

Mikhail S. Vorontsov;

Bozburun’daki Dream Shipyard Victory’nin inşa ettiği Mikhail S. Vorontsov, dünyanın en büyük ahşap lamine yelkenlisi. 2014 Dünya Süperyat Ödülleri’nde en iyi geleneksel tekne seçildi. Ukraynalı bir yatırımcı tarafından Türkiye’de kurulan tersane teknenin gövdesini üretti, donatımını ise Hollandalı Balk gerçekleştirdi.
10,50 metre genişliğindeki mega-yelkenlinin tasarımı Ken Freivokh’a ait. Üç direkli ve toplam yelken alanı 1.478 metrekare olan tekne 12 konuk kapasiteli. Tersanenin asıl ses getirecek “işi” ise inşası devam eden 141 metrelik ahşap yelkenli Dream Symphony” olacak.

645m-mikhail-s-vorontsov-to-be-auctioned_2 Mikhail S. Vorontsov Yacht - aft view1

Kaynak: www.yachtturkiye.com/